Raspored:
Subota, 23.11.
Radionica za djecu | Nitko, nitko kao ja [Infoshop Pippilotta] 11:00 – 12:30
Voditeljice: Ives Buljan Gladović i i Petra Bokić (Kazalište sjena Tripstih)
Kazalište sjena Tripstih
Iz kazališta sjena Ikako-Nikako, u listopadu 2013, godine, nastala je kazališna skupina Trpistih. Tripstih čine: Ives Buljan Gladović (Ikako-Nikako, Skaska, Zvuk sjene, Tripstih), Petra Bokić (Ikako-Nikako, Skaska, Zvuk sjene, Crveni nosovi, Tripstih), Antonela Klemenčić (Ikako Nikako, Skaska, Tripstih). Tripstih se bavi istraživanjem svjetla i sjene kroz: grafoskopske projekcije i ostale izvore svjetla. Tripstih je kazalište sjena za djecu i odrasle. Održavamo radionice dramskog, kreativnog i lutkarskog karaktera. Kazalište Tripstih iza sebe ima niz multimedijalnih projekata, neki od njih su likovno oblikovanje i scenografija.
Predstava | Nikolina Odobašić: “Slučaj Vidra: Dundo Maroje” [Filmski studio Medika] 20:00 – 21:00
“Slučaj Vidra: Dundo Maroje” je performans u formi predavačkog performansa koji istražuje i popularizira Marina Držića, jednu od ključnih kulturnih i političkih osoba renesanse na ovim prostorima, kroz interpretaciju jednog od najvećih djela Hrvatski književni kanon—njegova komedija Dundo Maroje .
Samoproglašeni istinoljubac i opsesivni istražitelj na rubu teorija zavjere uvest će publiku u život i djelo Marina Držića, rasplamsavajući maštu i brišući granice između fikcije i činjenica. Predstava se bavi temama poput fenomena lažnih vijesti, zašto se borimo za očuvanje vlastite baštine i zašto s ponosom možemo reći da je Shakespeare engleski Držić, a Molière francuski.
Nikolina Odobašić
Rođena 1997. godine u Slavonskom Brodu. Nakon završene Klasične gimnazije upisuje studij kroastike i anglistike, te između preddiplomskog i diplomskog studija na Filozofskom fakultetu u Osijeku, upisuje diplomski studij Neverbalni teatar na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Tijekom studija djeluje kao suautorica i izvođačica kraćih formi u produkciji Kulturnog centra Osijek (Metaverse, Nordijske sage), te cjelovečernjih predstava Zmajevi koji ne lete Oksimorona, uličnoj predstavi Susret, na kojoj neformalno započinje svoju suradnju s Marijanom Josipovićem s kojim naposlijetku radi autorski projekt Zajedno, svoje diplomske produkcije na Akademiji za umjetnost i kulturu pod mentorstvom Alena Čelića i Jasmina Novljakovića. 2022. godine s Marijanom Josipovićem osniva Kazališnu družinu Susret. 2023. godine u sklopu Festivala PUNKT izvodi triiptih organizira kvartovski festival Božićni susreti u suradnji s Gradskom četvrti Tvrđa. 2024. piše i postavlja na scenu noćnog kluba Oxygene Cabaret Cochon Noir – cabaret crne svinje. Drži radionice žongliranja, scenskog pokreta, kazališta svjetla i skupno osmišljenog kazališta (FAKI Festival, Festival lutkarske umjetnosti u Mostaru, Božićni susreti, Radionice monodrame INTERREG+ EU projekta u produkciji Oksimorona i u suradnji s Kulturnim centrom Osijek). Iste godine animira i digitalizira vizuale u mediju fluida na grafoskopu za autorsku plesnu predstavu Instant Martine Terzić.
24.11. Nedjelja
Radionica za djecu | Camera Obscura [Infoshop Pippilotta] 11:00 – 12:30
Voditeljica:
Performans | Grupa: Utopija [Filmski studio Medika] 19:30 – 20:10
“Utopija” vizualna je predstava nastala tehnikom skupno osmišljenog kazališta (eng. devised theatre) iz radionica 7. Festivala grafoskopa 2023. u organizaciji Autonomnog kulturnog centra Attack i Kazališta sjena Triptih, a rezultirala je prezentacijom i suradnjom koja se nastavila narednih pet mjeseci i premijernom izvedbom na 27. međunarodnom Festivalu alternativnog kazališnog izričaja Faki.
Predstava tematizira oslobođenje od okova zamišljenih ideala te skupni eksperiment stvaranja prostora zajedništva koje tolerira individualizam, ali ga ne podrazumijeva niti odlazi u krajnost. Tražen je balans između kolektivnog i individualnog, kroz reference kulture, socijalnih fenomena i osjećanja svakog pojedinca u procesu.
25.11. Ponedjeljak
Radionica | Izrada i animacija plošne lutke za grafoskop [Filmski studio Medika] 10:00 – 13:00
Voditelji: Marijan Josipović, Nikolina Odobašić
Radionica izrade i animacije plošne lutke za tehniku animacije na grafoskopu upoznaje polaznike s plošnim lutkama te s mehanizmima, izradom i animacijom plošnih lutaka. Animacija takve lutke zahvalna je i za početnike te se osnove mogu brzo usvojiti i primijeniti u vlastitom kreativnom izražavanju, a plošne su lutke svojom praktičnošću i jednostavnošću idealan metodički alat u učionicama i izvan njih. Prvi dio radionice posvećen je materijalima i tehnikama koje su prikladne za animaciju na grafoskopu te se kroz improvizacijske vježbe dolazi do motiva i inspiracije za izradu lutke. Zatim sudionici uz usmjeravanje voditelja izrađuju svoje lutke. Drugi dio radionice posvetit ćemo pokretu i interpretaciji lutke unutar kratkih scena koje se skupno osmišljavaju. Na kraju radionice polaznici sudjeluju u kratkoj prezentaciji lutaka te kratkih scena koje su osmislili. Radionica traje dva sata.
Voditelji radionice osnivači su Kazališne družine Susret koja se, među ostalim, bavi grafoskopom kao medijem izražavanja u kazalištu. Njihove radionice “Što se krije iza sjene?” u suradnji s Kazalištem sjena Triptih za odrasle i “Vjetar u leđa”, radionica za djecu u suradnji s Pozorištem lutaka u Mostaru, upoznale su i najmanje i one starije sudionike s osnovama animacije grafoskopa.
Marijan Josipović još je za vrijeme studija kao završni ispit iz lutkarstva animirao plošne lutke u predstavi “Tko si ti?”, a Nikolina Odobašić koristi plošne lutke na grafoskopu u predstavi “Slučaj Vidra: Dundo Maroje” koju ćete imati prilike pogledati i na ovogodišnjem Festivalu grafoskopa.
Performans | Dora Pocedić i Linda Tarnovski [Galerija Siva] 19:30
Otvorenje izložbe radova prijavljenih na otvoreni poziv za 8. Festival grafoskopa [Galerija Siva] 20:00
Izložu: Valerija Djanješić i Jelena Kovačev, Marina Brkić, Morana Radočaj, radovi polaznika festivalskih radionica
Festivalska izložba otvorena je svaki dan od 19:00 do 21:00
Performans | Jelena Kovačev i Valerija Djanješić [Galerija Siva] 20:15
28.11. Četvrtak
Radionica | Kazalište na zidiću [Filmski studio Medika] 18:00 – 20:00
Voditeljica: Ana Pinter
Tijekom 4 dana, sudionici će, uz moderaciju kazališne redateljice Ane Pinter iz Beograda, zajedno kreirati i na kraju izvesti svoju predstavu u javnom prostoru, koristeći tehnike pripovijedanja, likovne i glazbene umjetnosti, umjetnosti svjetla i glazbe. Svi mogu sudjelovati u ovom kreativnom procesu kazališta zajednice: djeca, mladi i stari, ozbiljni i neozbiljni, profesionalni izvođači i entuzijasti, oni s iskustvom i oni bez njega, oni koji vole biti u centru pažnje i izvoditi te oni koji vole stvarati iz sjene. Inspiraciju za ovu radionicu, redateljica Ana Pinter pronašla je u kazališnoj formi wayang beber iz Indonezije, gdje je provela godinu dana na studijskom putovanju.
Ana Pinter je kazališna redateljica iz Beograda koja se bavi eksperimentalnim i hibridnim izvedbenim formama s posebnim fokusom na sudjelovanje publike. Osim kroz svoje stvaralaštvo, Ana se bavi razvojem kazališne publike i kroz posebno osmišljene i razvijene programe „Mali kazališni eksperti“ i „Mladi kazališni eksperti“. Ana je suosnivačica kazališne trupe „Tri groša“ i surađuje s velikim brojem pojedinaca, organizacija i institucija, zalažući se za snažnu, slobodnu i solidarnu nezavisnu scenu.
30.11. Subota
Radionica poezije za odrasle | Svjetlo/Sjena [Filmski studio Medika]
Voditeljica: Sanja Baković
Rođena 1976. u Splitu. Odrasla u Bolu na Braču. Završila studij novinarstva na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Trenutno živi i radi u Zagrebu. Pokrenula projekt Odvalimo se poezijom s ciljem povećanja vidljivosti poezije u javnom prostoru te u više navrata organizirala i vodila pjesničke tribine, a u Bolu na Braču 2017. godine pokrenula zajedno s Centrom za kulturu pjesnički festival također pod imenom Odvalimo se poezijom. Poeziju objavljivala u književnim časopisima i sudjelovala na književnim festivalima Vrisak, Kalibar, Škure i drugima. Voditeljica je pjesničke tribine „Poezija u drugom filmu“ koja se održava u organizaciji Centra za knjigu u zagrebačkom Kinoteka Baru kao i književne tribine „Kul u gradu“ koja se održava u zagrebačkoj knjižari Ljevak. Članica je Hrvatskog društva pisaca. Piše novinske članke iz područja književnosti i kulture za tjednik Express, portal www.najboljeknjige te Art magazin Kontura. Objavila: Plovna mjesta (poezija, 2016), Autobus za Trnavu (poezija, 2020).
1.12. Nedjelja
Prezentacija radionice | Kazalište na zidiću